Firma Stampol dobiera nawozy badając glebę skanerem
Stampol zajmuję się sprzedażą nawozów oraz doradztwem rolniczy. W celu świadczenia usług na coraz wyższym poziomie zdecydowała się na zakup skanera do badania gleby firmy AgroCares. Dlaczego postanowili wykorzystywać technologię spektrofotometrii i analizować gleby swoich klientów, skoro wcześniej nie wykonywali takich badań?
Firma Stampol na rynku
Firma Stampol od prawie 30 lat dostarcza nawozy rolnikom z całej Polski. Jest ona w czołówce dystrybutorów rolnych w kraju. Główna siedziba znajduje się w Opolu Lubelskim, jednak obszar działania obejmuję całą Polskę. Firma przywiązuję ogromną wagę do jakości oferowanych usług, dlatego stale się rozwija i chcę jak najlepiej doradzać rolnikom. W 2018 roku zakupiła ona skaner do badania gleby. Wcześniej nie świadczono klientom tego rodzaju usług. Jednak chcąc wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rolnika, poszerzono zakres działań o badania gleby. Klientami firmy Stampol są przede wszystkim rolnicy indywidualni, posiadający mniejsze gospodarstwa sadowniczo-jagodowe o powierzchni 7-8 ha. Główny obszar działania to Lubelszczyzna, gdzie dominują małe gospodarstwa, ale są też i większe, czasem do 300 ha, zajmujące się uprawą m.in. zbóż czy buraków.
Zakup skanera
Firma nieustannie stawia na rozwój świadczonych usług, dlatego inwestuje w nowe technologie. W 2018 roku zakupili skaner do badania gleby. Sławomir Kopeć, doradca klienta w firmie Stampol mówi: „Zakup skanera wynikał z tego, że jesteśmy dystrybutorami wielu produktów z różnych firm, głównie nawozów, ale też i środków ochrony roślin. Jest on więc wsparciem dla rolników, którzy z nami współpracują”.
Jakość usług
Wiedza i doświadczenie pracowników firmy pozwala na świadczenie wysokiej jakości usług. Znajomość podstawowych procesów zachodzących w glebie umożliwia wyciąganie konkretnych wniosków i podejmowanie sensownych działań. Dzięki skanerowi doradcy mają możliwość poznania składu gleby swoich klientów już podczas pierwszej wizyty. Sławomir Kopeć: „Wszystkie informacje, które pokazuje skaner, są bardzo przydatne i cenne. Ta metoda badania gleby nie jest jeszcze bardzo znaną w Polsce. Poza zawartością pierwiastków skaner pokazuje informacja o zawartości frakcji ilastych, co jest dla nas bardzo cenne, szczególnie że w naszym obszarze często występuję mozaika glebowa. Pomaga mi to w określeniu kwestii dotyczącej zawartości potasu w glebie. Jak wiadomo im więcej frakcji ilastej w glebie tym znaczna jego część jest wiązana z glebą i niedostępna dla roślin, również w przypadku potrzeb wapnowania wiemy jakie wapno wybrać tlenkowe dedykowane pod gleby ciężkie czy bardziej bezpieczne węglanowe pod ziemie słabsze”.
Informacje dostarczane przez skaner
„Pojemność wymiany kationów CEC jest również ciekawą rzeczą. Jest ona dla mnie ważna, bo wnosi wiele istotnych informacji o sumie takich kationów jak wapń, magnez i potas, które są wyznacznikiem żyzności i jakości badanej gleby. Dla mnie jako doradcy jest to cenna informacja. Rolnikowi trzeba czasem to wyjaśnić, a w Polsce są chyba tylko 2 laboratoria, które mają w ofercie możliwość zbadanie CEC. Nie jest to jeszcze bardzo znana metoda, jeżeli chodzi o badania gleby, ale bardzo pomocna, w wielu krajach Europy Zachodniej to pierwsze i podstawowe badanie” – mówi Kopeć.
Innowacyjna technologia do badania gleby w firmie Stampol
Skaner do badania gleby jest innowacyjną technologią opartą na spektrometrii. Wyniki analizy można mieć już w ciągu 10 minut na swoim telefonie. Firma Stampol zakupując to przenośne urządzenie znacząco podniosła jakość swoich usług. „Rolnikom technologia bardzo się podoba. Wielu z nich przyzwyczaiło się, że na wyniki trzeba długo czekać. Często, kiedy powiem, że wyniki są od ręki, to jest całkiem inna rozmowa. Wielu rolników myśli, że jak przyjadę, pobierzemy próbki gleby to na wyniki będzie trzeba czekać, więc to, że otrzymujemy raport od ręki jest oczywiście dużym atutem”- mówi Sławomir Kopeć.
Rolnicy za pomocą skanera mogą analizować stan gleby w różnych miejscach. Takie badania pozwalają zobaczyć, w jakiej kondycji znajduję się ziemia, która, chociażby jest dzierżawiona.
Filmiki informacyjne
Sławomir Kopeć na podstawie badań, które wykonuje skanerem zaczął przygotowywać komunikaty za pośrednictwem Faceboka, gdzie udziela wielu istotnych porad. Bardzo wiele firm w Polsce zaczęło obserwować jego wypowiedzi, gdyż firma Stampol jako pierwsza zaczęła przekazywać wiedzę z zakresu badań gleby oraz wskazywać na źródło problemów. Skaner umożliwia również wykonywanie analiz przez cały rok. Wcześniej takie badania przeprowadzano przeważnie przed sezonem nawozowym. Obecnie umożliwia on całoroczną kontrole stanu gleby. Dodatkowo skaner bada stan materii organicznej w glebie, co przy nowej dyrektywie azotanowej pozwala na skuteczne i bardziej dokładne określenie potrzeb jak i zasobności gleby w azot oraz poziom dostępności.
Powracający klienci
W ubiegłym roku firma Stampol zakupiła skaner i rozpoczęła analizy gleb swoich klientów. „Początkowo rolnicy wykonywali po 2-3 badania. W tym roku wracają i chcą, aby przeprowadzić badania na całej powierzchni pola. To jest najlepsze potwierdzenie tego, że to urządzenie działa i jest skuteczne” – mówi Kopeć.
Użytkowanie skanera pozwoliło firmie Stampol usprawnić proces sprzedaży nawozów. Obecnie doradcy mogą dobierać nawozy na podstawie rzeczywistych danych i o wiele szybciej pomóc rolnikowi dokonać zakupu. Pan Sławomir Kopeć zapytany o to, czy poleca skaner odpowiedział: „Oczywiście, że tak. Wiadomo, że samo badanie gleby bez odpowiedniej wiedzy jest mało pomocne, dlatego, że rolnicy nie za bardzo wiedzą, co zrobić z otrzymanymi danymi. Dla mnie te informację są bardzo istotne i jasne. Na ich podstawie wiem w jakim stanie jest gleba mojego klienta. Mogę sam dobrać nawozy znając konkretne potrzeby gleby. Dla rolników, którzy nie posiadają wiedzy w tym zakresie, nowa aplikacja SoilCares Adviser, która określa zapotrzebowania gleby na składniki odżywcze, może jednak w tym pomóc. Są tam dużo bardziej konkretne informacje do przeliczania nawozu”.
Jesteś zainteresowany zakupem skanera?
Skontaktuj się z nami już dziś! Dowiedz się więcej o możliwościach wykorzystania skanera. Zadzwoń lub napisz do nas: