5 powodów, dla których należy analizować skład gleby

Czy wiesz, że 60% plonów zależy od żyzności gleby? Gleba jest cennym zasobem, którym należy gospodarować ostrożnie. Jako rolnik możesz to zrobić regularnie przeprowadzając testy gleby. Chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego testowanie gleby jest tak ważne? AgroCares daje Ci 5 powodów, dla których powinieneś analizować skład glebę.

analiza gleby

1) Zdobycie wiedzy na temat stanu gleby i sposobów jego poprawy

Do uprawy zdrowych upraw potrzebne są żyzne gleby. Aby poprawić żyzność gleby, należy ją najpierw zmierzyć. Do tego można wykorzystać skaner. Stan gleby zależy od chemicznych, fizycznych i biologicznych właściwości gleby.  Widoczne są takie właściwości jak rodzaj, kolor i struktura gleby. Nie można jednak zobaczyć składu chemicznego gleby. To jest właśnie to, co należy zmierzyć i dlatego pobieranie próbek gleby jest niezbędne. Badania gleby służą do określenia zawartości składników odżywczych i poziomu pH gleby. Na podstawie tych informacji można określić dokładny rodzaj i ilość nawozu, który należy zastosować w celu poprawy żyzności gleby.

 

2) Pierwszy krok w zarządzaniu żyznością gleby

Dzięki odpowiedniej strategii zarządzania żyznością gleby, rolnicy mogą zmaksymalizować efektywność wykorzystania składników odżywczych i wody oraz poprawić wydajność rolnictwa. Testowanie gleby jest pierwszym krokiem w kierunku właściwego zarządzania żyznością gleby. Badania gleby dostarczają cennych informacji i pomagają poprawić stan zdrowia gleby.

 

3) Minimalizacja wydatków na nawozy

Nie będziesz tracił pieniędzy na niepotrzebne nawozy, jeśli poznasz dokładny rodzaj i ilość nawozów, których potrzebuje Twoja gleba i uprawy. Ponadto, nawozy nieorganiczne oraz składniki odżywcze – takie jak fosfor i potas – są ograniczonymi zasobami. Ich ceny rosną z biegiem lat, a ponieważ tendencja ta ma się utrzymać, sensowne jest, aby dostosować się teraz do nieuniknionych zmian.

 

logo- skaner do gleby

4) Unikanie nadmiernego nawożenia

Stosowanie nawozu bez znajomości rzeczywistych potrzeb żywieniowych gleby może prowadzić do nadmiernego nawożenia. Testując glebę i otrzymując zalecenia dotyczące nawożenia, można uniknąć stosowania nadmiernej ilości nawozu, która może powodować chociażby żółknięcie liści. Jest to lepsze dla Twoich upraw i środowiska. Nieodpowiednie nawożenie może również prowadzić do wypłukiwania składników odżywczych, zanieczyszczenia wody i nieodwracalnych szkód w otaczającym życiu wodnym.

 

5) Unikanie degradacji gleby

Degradacja gleby jest zagrożeniem dla każdego rolnika. Szacuje się, że każdego roku z powodu erozji, która jest wynikiem niezrównoważonego gospodarowania glebą, traci się 24 miliardy ton żyznej gleby. Prawidłowe gospodarowanie glebą jest gwarantowane przez testy gleby, a następnie zastosowanie odpowiednich nawozów we właściwym momencie. Oprócz unikania ryzyka degradacji gleby, jest to bardziej efektywna i interesująca finansowo praktyka. Ponadto rekultywacja gleby jest trudnym, kosztownym i czasochłonnym procesem.

 

Ten artykuł możesz przeczytać również po angielsku.

 

 

Jesteś zainteresowany kupnem lub darmowymi testami skanera?

Skontaktuj się z nami już dziś! Dowiedz się więcej o możliwościach skanera. Zadzwoń lub napisz do nas:
– r.kadziela@blue-fifty.com 
– 503 920 110

Zostaw numer! Oddzwonimy