Dlaczego warto badać glebę?

5 powodów dlaczego warto badać glebę!

 

86% gleb w Polsce wykazuje zakwaszenie, które zmniejsza przyswajanie przez rośliny składników pokarmowych natomiast aż 60% plonów zależy właśnie od żyzności gleby. Zarządzanie glebą jest bardzo ważne ale do tego niezbędne są regularne badania gleby. W tym artykule dowiesz się dlaczego warto badać glebę.

dlaczego warto badać glebę

 

Warto znać stan swojej gleby i sposób na jego poprawę

Żyzność gleby zależy od właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych gleby. Niektóre z nich  takie jak struktura, barwa oraz tekstura gleby określić możemy gołym okiem. Niestety parametrów fizyko-chemicznych gleby nie jesteśmy w stanie określić inaczej niż za pomocą analizy gleby. Umożliwią nam one poznanie ilości składników odżywczych oraz pH. Dzięki tym informacjom możemy precyzyjnie określić dawkę nawozu oraz to w jakim okresie najlepiej zaaplikować nawóz, tak aby uzyskać maksymalną skuteczność. Odpowiednio nawożona gleba jest podstawą zdrowych upraw.

 

Zminimalizuj swoje wydatki na nawozy

Często spotykamy się z sytuacją, w której rolnik tradycyjnie nawozi swoje pole ulubionym nawozem w takiej samej dawce każdego roku. Jak się okazuje po badaniu gleby nawozu jest zbyt dużo lub brakuje innych składników pokarmowych. Analizy pozwalają zaoszczędzić pieniędze przez stosowanie tylko potrzebnych składników w odpowiednich dawkach. Ponadto składniki odżywcze takie jak fosfor i potas, które należą do nawozów nieorganicznych, mają ograniczone zasoby. Innymi słowy ich ilość na świecie jest skończona, dlatego musimy być ostrożni w ich stosowaniu aby zapobiec w przyszłości niedoborom tych składników.

 

Dzięki analizom unikniesz nadmiernego nawożenia swojej gleby

Stosowanie nawozów bez znajomości faktycznych potrzeb gleby może doprowadzić do nadmiernego nawożenia gleby. Analizy i zalecenia nawozowe pozwolą na optymalne nawożenie oraz ograniczą szkodliwe działanie na środowisko naturalne. W ostatnich latach dużo mówi się o zrównoważonym rozwoju, racjonalnej gospodarce nawozowej i ochronie środowiska naturalnego (dyrektywa azotanowa). Nadmierne lub nieodpowiednie stosowanie nawozów może powodować ich wymywanie do wód gruntowych lub powierzchniowych powodując ich zanieczyszczenie. Obecność nawozów w wodach spowoduje nieodwracalne szkody dla zwierząt i roślin tam żyjących. Pamiętajmy również, że przenawożenie jest niebezpieczne dla upraw i może spowodować oparzenie roślin.

 

Zapobiegnij erozji gleby

Szacuje się że każdego roku tracimy 24 miliardy ton żyznej gleby z powodu erozji, która jest wynikiem niezrównoważonego zarządzania. Co więcej degradacja gleby ma wpływ na życie i zdrowie 1,5 miliarda ludzi. Rekultywacja jest trudnym i czasochłonnym procesem, wymaga również dużych nakładów finansowych. Możemy zapobiec erozji badając glebę regularnie i stosując właściwe nawożenie.

 

Użytkownicy żyznych gleb mogą przyczynić się do wyżywienia rosnącej populacji świata

W dzisiejszych czasach kładziemy większy nacisk na naszą glebę niż kiedykolwiek wcześniej. Potrzebujemy żyznych gleb aby wyżywić szybko rosnącą populację świata. Żyzne gleby pozwolą na większe zbiory, co potencjalnie zmniejszy lukę żywnościową na świecie. Zapewni to lepsze życie milionom ludzi szczególnie w krajach rozwijających się a badania gleby są pierwszym krokiem w zarządzaniu płodnością gleby. Pamiętamy zdrowa gleba to zdrowe uprawy !

Jak widzimy jest wiele powodów dla których warto prowadzić regularne badania gleby. Najlepszym sposobem jest zastosowanie Skanera firmy SoilCares, który pozwala nam zmierzyć najważniejsze parametry gleby. Urządzenie jest kompaktowe i łatwe w użyciu a wynik z rekomendacją nawozową otrzymamy w ciągu kilku minut. Pozwala nam to nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze ale przede wszystkim właściwie dbać o stan naszej gleby.

 

 

Jesteś zainteresowany kupnem lub darmowymi testami skanera?

Skontaktuj się z nami już dziś! Dowiedz się więcej o możliwościach skanera. Zadzwoń lub napisz do nas:
– r.kadziela@blue-fifty.com 
– 503 920 110