Analiza gleby Wim de Hoop

Analiza gleby kluczem do świadomego rolnictwa

 

Wim de Hoop od ponad 6 lat pracuje jako niezależny konsultant w swojej firmie „Knowledge Center for Green Growth” (KCGG) z siedzibą w Driebergen w Holandii. Jego celem jest pomoc klientom w ekonomicznym i jednocześnie zrównoważonym rozwoju. Jego klienci znajdują się na terenie całej Holandii. Są to rolnicy (zarówno uprawiający pola, jak i producenci mleka), przedsiębiorstwa rolno-spożywcze i firmy usługowe. W ostatnich latach Wim zaczął używać skanera AgroCares i koncentrować się na glebie i jej nawożeniu. Jest ona bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na wielkość zbiorów. Z pomocą skanera i innych urządzeń, Wim bada, co dzieje się z glebą na polu. Na podstawie tych informacji Wim tworzy praktyczną mapę dla rolnika. W ciągu jednego dnia jest w stanie zapewnić swojemu klientowi diagnostykę i praktyczne porady. W przeszłości było to niemożliwe. Teraz Wim może udzielać takich porad, ponieważ posiada narzędzia takie jak skaner AgroCares.

 

Analiza gleby - nowe technologie

 

Poszukiwanie sposobów pomiaru jakości gleby

Wim przez długi czas szukał sposobu na uzyskanie dobrego wglądu w jakość gleb. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na Uniwersytecie Wageningen, wie dlaczego tak istotne jest stałe badanie gleby i jakie możliwość ono daje. Taka analiza przynosi korzyści finansowe i środowiskowe. Kiedy Wim usłyszał, jak Peter van Erp (szef działu badań i rozwoju w AgroCares) mówił o skanerze AgroCares, natychmiast zapytał, czy mógłby spróbować. To sprawiło, że Wim był jednym z pierwszych użytkowników skanera.

 

Próbki mieszane dają niewystarczający wgląd

Wim wyjaśnia: „Gleba jest trudna do zrozumienia dla wielu rolników. Jeśli porównać wiedzę, na przykład hodowcy bydła mlecznego o swojej krowie, a rolnika o glebie, to różnica jest ogromna. Hodowca wie dokładnie, co dzieje się z każdą krową. Z drugiej strony, rolnicy uprawiający rośliny uprawne, mają do analizy tylko mieszaną próbkę gleby. Często zdarza się, że z pola pobierana jest tylko jedna obowiązkowa próbka gleby. Nie daje to użytecznego wglądu w rzeczywisty stan gleby i nie pokazuję różnic w jakości gleby w obrębie jednego pola”.

Analiza gleby Wim de Hoop

 

Szybka i kompletna analiza gleby przy pomocy skanera

Wim zmienił swój sposób doradzania wraz z pojawieniem się skanera. „Często zdarza się, że rolnik dzwoni do mnie rano, ponieważ widzi problem w terenie, ale nie wie, co robić. Jestem tam jeszcze tego samego dnia, pobieram 4-5 próbek gleby i wykonuję inne pomiary (np. w celu sprawdzenia zagęszczenia). Następnie analizuję te próbki w domu za pomocą skanera i przedstawiam wyniki w całość raportu, który zawiera również inne ważne aspekty gleby. Następnego dnia mogę przekazać rolnikowi informacje na temat tego, co naprawdę dzieje się z jego glebą. Dzięki temu oferuję mu konkretny plan działania i porady dotyczące nawożenia. Bardzo ważne jest, aby móc działać natychmiast, jeśli zauważysz problem”. Skaner jest również używany w innych projektach, wraz z wykorzystaniem dodatkowej wiedzy z zakresu jakości gleby i precyzyjnego nawożenia.

 

Świadomość jest ważniejsza niż bardzo dokładne pomiary

Wim był zaskoczony, gdy dowiedział się jak mało rolnicy wiedzą o swojej ziemi. „Holandia jest liderem w rolnictwie, a o glebie wiemy tak mało”. Zdaniem Wima szczególnie ważne jest, aby rolnicy mieli szybki wgląd w stan gleby i otrzymali konkretny plan zagospodarowania gleby krok po kroku. „Świadomość ogólnej jakości gleby jest ważniejsza i bardziej użyteczna niż bardzo dokładny pomiar bez żadnego praktycznego zastosowania. Skoncentrowanie się zbytnio na szczegółach może uniemożliwić Ci zrobienie czegoś z informacjami, które już posiadasz. Z dobrym rozeznaniem można osiągnąć znacznie więcej”.

 

Poniższy wykres pokazuję jak duże mogą być różnice między różnymi polami (a także między różnymi miejscami na jednym polu).

Skany firmy KCGG (Knowledge Center for Green Growth) wykonane na dwóch polach jednej firmy. Skala: 10 = doskonałe

 

 

Zadowoleni klienci

Wim był mile zaskoczony, że rolnicy są naprawdę zainteresowani jakością gleby. Reakcje klientów są niezwykle pozytywne. „Ludzie są zainteresowani, ale nie teoretycznymi informacjami. Chcą wiedzieć, co może przynieść zmiana postępowania i oczekują praktycznego planu krok-po-kroku. Bardzo ważne jest również to, że rolnicy mogą sami dokonać takiej analizy na własnej działce. Analiza gleby nie powinno być dokonywana tylko przez doradców. Rolnik powinien być również świadomy tego, co dzieje się z glebą. Dobra informacja we właściwym czasie i praktyczna porady – takie podejście jest możliwe, ponieważ narzędzia takie jak skaner są już dostępne.

 

 

 

Jesteś zainteresowany kupnem lub darmowymi testami skanera?

Skontaktuj się z nami już dziś! Dowiedz się więcej o możliwościach skanera. Zadzwoń lub napisz do nas:
– r.kadziela@blue-fifty.com 
– 503 920 110